Agat - półszlachetny minerał, wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu. Nazwa pochodzi od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) w południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano go już w starożytności. Agat jest minerałem zaliczanym do krzemianów, stanowiący skupienie polimineralne. Tworzy kryształy trygonalnego kwarcu, ułożone we włókna. Tworzy wyraźne, wielobarwne wstęgi, zawiera domieszki goethytu, hematytu, tlenków manganu i innych minerałów. W samym środku najczęściej pojawiają się kryształy kwarcu, czasem jego odmiany - ametystu w kształcie słupków.
Prezentowany egzemplarz jest formą
geody, kamieniem oszlifowanym i wypolerowanym z jednej strony, z przyciętą podstawą. Druga strona ma strukturę kamienia, więc jest nieregularna. Podane poniżej wymiary odnoszą się do skrajnych punktów kamienia.
Aby zaakcentować i wyeksponować wstęgową strukturę agatu - niektóre egzemplarze poddaje się barwieniu. Barwienie polega na zanurzaniu w odczynniku koloryzującym, a następnie w celu zachowania koloru - silnym podgrzewaniu lub wyprażaniu. Białe warstwy zbudowane z kwarcu nie zmieniają koloru, co w połączeniu z zabarwionymi wstęgami - daje nam możliwość podziwiania wewnętrznej struktury minerału.
UWAGI:
- Zdjęcie przedstawia rzeczywisty produkt, niemniej odcień jego koloru może różnić się od tego na fotografii. Wpływają na to czynniki zewnętrzne jak specyfika aparatu fotograficznego, oświetlenie, ustawienia wyświetlania na monitorze, przedmioty odbite na wypolerowanej powierzchni kamienia.
- Ewentualna obecność spękań, pustek i zagłębień oraz inkluzji innych minerałów jest cechą naturalną kamienia i świadczy o jego powstaniu w naturalnych procesach geologicznych.